AORUS AORUS AORUS FI32Q-X 32" QHD 2560 x 1440 (2K) 240 Hz / OC Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 32" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Performance
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Response Time | 1 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium Pro |
Color & HDR
| Brightness | 400 nits |
| Color Gamut | 99% Adobe RGB, 95% DCI-P3, 157% sRGB |
| HDR | HDR600 |
| HDR Support | HDR600 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| Headphone Jack | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Power | 160 |
| Weight | 10.3 kg / 22.8 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | AORUS AORUS AORUS FI32Q-X 32" QHD 2560 x 1440 (2K) 240 Hz / OC | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | MSI MAG MSI 32" UHD 4K 165Hz Nvidia G-Sync Compatible | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | BenQ MOBIUZ BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 32 | 57 | 45 | 32 | 32 | 27 |
| Resolution | 2560 x 1440 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 240 | 240 | 165 | 165 | 240 | 165 |
| Response Time Ms | 1 | 1 | - | 0 | - | 1 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium Pro | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | HDR600 | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR10 | HDR10 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |