ASUS Lightweight 15.5" Full HD 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (66th percentile) 93th
Cons
- Below average ram (2th percentile) 3th
- Below average cpu (4th percentile) 3th
- Below average storage (9th percentile) 11th
- Below average gpu (18th percentile) 17th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Celeron |
| Cores | 2 |
| Frequency | 1.3 GHz |
Graphics
| GPU | Intel |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 4 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.5" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | OLED |
Connectivity
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 2.2 kg / 4.8 lbs |
| OS | Windows 11 |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS Lightweight 15.5" Full HD | Apple MacBook Air Apple 13" MacBook Air (M4, Sky Blue) | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga 7 2-in-1 - Copilot+ PC - 14" 2K OLED | Dell Plus Dell - Plus - 14" 2K 2-in-1 Touchscreen Laptop - | HP OmniBook HP - OmniBook 5 - Copilot+ PC - 14" 2K OLED | Samsung Galaxy Book4 Edge Samsung - Galaxy Book4 Edge - Copilot+ PC - 16" AMOLED Touch-Screen Laptop - Snapdragon X Elite 3.8Ghz- 16GB Memory- 1TB Storage - Sapphire Blue |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Celeron | Apple M4 | AMD Ryzen AI 5 340 | Intel Core Ultra 7 256V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 | Snapdragon X Elite |
| RAM (GB) | 4 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Storage (GB) | 128 | 256 | 512 | 1000 | 512 | 1000 |
| Screen | 15.5" 1920x1080 | 13.6" 2560x1664 | 14" 1920x1200 | 14" 1920x1200 | 14" 1920x1200 | 16" 2880x1800 |
| GPU | Intel | Apple M4 8-core | AMD Radeon 840 | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 | Snapdragon Qualcomm Adreno |
| OS | Windows 11 | macOS Sequoia 15.1 | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.2 | 1.2 | 1.4 | 1.6 | 1.4 | 1.5 |
| Battery (Wh) | - | 53 | 70 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS Lightweight 15.5" Full HD | 2.8 | 20.6 | 2.8 | 50.1 | 70 | 30.9 | 16.5 | 11.4 | 55.8 | 92.6 |
| Apple MacBook Air 13" Compare | 75.1 | 20.6 | 44.1 | 75 | 85.4 | 90.2 | 28.3 | 67.3 | 94.8 | 99.4 |
| Lenovo Yoga 7 2-in-1 14" 2K Compare | 60 | 61.8 | 71.7 | 99.5 | 76.1 | 80 | 49.1 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |
| Dell Plus Plus 14" 2K 2-in-1 Compare | 69 | 66.6 | 72.4 | 97.2 | 52 | 74.6 | 72.3 | 99.1 | 30.5 | 97.4 |
| HP OmniBook OmniBook 5 14" 2K Compare | 91.1 | 42 | 72.2 | 84.1 | 73.7 | 82.5 | 49.1 | 67.3 | 30.5 | 97.4 |
| Samsung Galaxy Book4 Edge Samsung - Galaxy Book4 Edge - Copilot+ PC - 16" AMOLED Touch-Screen Laptop - Snapdragon X Elite 3.8Ghz- 16GB Memory- 1TB Storage - Sapphire Blue Compare | 99.3 | 42 | 61 | 99.4 | 92.2 | 44.5 | 64.5 | 0 | 75.6 | 0 |