ViewSonic ViewSonic 15.6" Portable FHD IPS LED Monitor with Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
Performance
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 4 |
Color & HDR
| Brightness | 400 nits |
| Color Gamut | 262K Colors (6-Bit) |
Connectivity
| USB-C | 2 |
| Thunderbolt | No |
| Speakers | No |
| Headphone Jack | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | No |
| Tilt | Yes |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
Features
| Webcam | No |
| Touchscreen | No |
| Weight | 0.8 kg / 1.8 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ViewSonic ViewSonic 15.6" Portable FHD IPS LED Monitor with | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS Republic of Gamers Swift OLED PG27UCDM 26.5" | MSI MPG MSI 27 inch WQHD 2K 1440P 360Hz with AMD FreeSync | Dell UltraSharp Dell UltraSharp 27" 4K HDR 120 Hz Monitor (2-Pack) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 15.600000381469727 | 57 | 45 | 27 | 27 | 27 |
| Resolution | 3840 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 60 | 240 | 165 | 240 | 360 | 120 |
| Response Time Ms | 4 | 1 | - | - | 0 | 5 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | - |
| Hdr | - | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR |