Lenovo 5 Series 15.3" Legion 5a Gen 11 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (88th percentile) 91th
- Strong gpu (83th percentile) 84th
- Strong reliability (75th percentile) 77th
- Strong cpu (68th percentile) 76th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 7 450 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 15.3" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness | 500 nits |
Connectivity
| HDMI | HDMI® 2.1 (supports resolution up to 8K@60Hz or 4K@120Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.9 kg / 4.1 lbs |
| Battery | 80 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo 5 Series 15.3" Legion 5a Gen 11 | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 7 450 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 15.3" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.9 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 80 | 72 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo 5 Series 15.3" Legion 5a Gen 11 | 76.6 | 83.8 | 70.5 | 70.1 | 91.4 | 50.9 | 59.2 | 75.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 |