wo-we Mini PC Ryzen 5 7640HS Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 7640HS |
| Cores | 6 |
| Frequency | 4.3 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Mini |
| PSU | 120 |
| Weight | 0.9 kg / 2.0 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6E |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | wo-we Mini PC Ryzen 5 7640HS | HP OmniDesk HP - OmniDesk Desktop - Intel Core Ultra 7 265F | Dell Dell - Desktop - Intel Core Ultra 7 265 2025 - | Lenovo ThinkCentre Lenovo ThinkCentre M70q Gen 5 12TD001SUS Desktop | MSI Codex MSI Gaming Desktop PC Codex Z2 A8NVL-484US AMD | iBUYPOWER iBUYPOWER - Slate Gaming Desktop PC - Intel Core |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 5 7640HS | Intel Core Ultra 7 265F | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core i7 | AMD Ryzen 7 8700F | Intel Core i7 14700F |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 16 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 1024 | 2000 | 1000 | 2048 | 1000 |
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme | NVIDIA GeForce RTX 5060 | Intel UHD Graphics | Intel UHD Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Form Factor | Mini | Desktop | Desktop | Mini | Desktop | Desktop |
| Psu W | 120 | 400 | 180 | 135 | 650 | 600 |
| OS | - | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wo-we Mini PC Ryzen 5 7640HS | 55.1 | 54 | 88.5 | 44.9 | 66.2 | 13.1 | 91.3 |
| HP OmniDesk OmniDesk Compare | 87.5 | 69.9 | 88.5 | 99.6 | 66.2 | 71.9 | 97.6 |
| Dell DECT1250-7104BLK-PUS Compare | 89.7 | 32.8 | 88.5 | 96.8 | 85.4 | 71.9 | 97.6 |
| Lenovo ThinkCentre M70q Gen 5 Compare | 72 | 32.8 | 86.3 | 94.9 | 59.3 | 71.9 | 86.2 |
| MSI Codex Z2 Gaming Compare | 71.3 | 69.9 | 61.5 | 98.6 | 93.1 | 41.2 | 87.9 |
| iBUYPOWER Slate Gaming Compare | 83.9 | 69.9 | 84.5 | 98.1 | 59.3 | 30.6 | 99.1 |