MSI Prestige MSI Prestige 13 EVO 13.3" FHD+ Ultra Thin and Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i5 1240P |
| Cores | 12 |
| Frequency | 4.4 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Iris Xe Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Connectivity
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (Support Power delivery, DP 1.4a, USB 4.0) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 (4K @ 60Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
Physical
| Weight | 1.0 kg / 2.2 lbs |
| Battery | 75 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | MSI Prestige MSI Prestige 13 EVO 13.3" FHD+ Ultra Thin and | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i5 1240P | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 165H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 | Intel Core i7 13620H |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 64 | 128 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 13.3" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Pro | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) |
| Weight (kg) | 1 | 1.5 | 1.6 | 1.8 | 2.5 | 1.6 |
| Battery (Wh) | 75 | 72 | - | 90 | 74 | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |