Lenovo IdeaPad 16" Slim 5i Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (78th percentile) 89th
- Strong reliability (75th percentile) 84th
- Strong port (74th percentile) 75th
Cons
- Below average compact (31th percentile) 23th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core 5 210H |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 300 nits |
Connectivity
| HDMI | 1x HDMI 1.4b Output |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
Physical
| Weight | 1.9 kg / 4.1 lbs |
| Battery | 60 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo IdeaPad 16" Slim 5i | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Space Black) | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core 5 210H | Apple M5 | Intel Core Ultra 9 Series 2 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 1920x1200 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | Intel Graphics | Apple (10-Core) | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.9 | 1.6 | 1.3 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 60 | 72 | 75 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo IdeaPad 16" Slim 5i | 63.8 | 57.6 | 60.2 | 73.9 | 58.5 | 23.4 | 84.3 | 41.8 | 75.4 | 89 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.3 | 20.2 | 68.2 | 90.3 | 96.8 | 71.1 | 71.6 | 83.3 | 94.9 | 98.5 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 88.9 | 65.8 | 93.9 | 99.2 | 75 | 84.7 | 71.6 | 81.1 | 55 | 97.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 68 | 65.8 | 86.4 | 90.3 | 93.3 | 85.2 | 71.6 | 77.9 | 75.4 | 96.4 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 64.9 | 65.8 | 86.4 | 98.3 | 90.2 | 95.5 | 71.6 | 91.8 | 55 | 87.8 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 94.9 | 41.2 | 86.4 | 94.5 | 80.4 | 87.2 | 71.6 | 91.8 | 75.4 | 97.3 |