MSI Raider MSI - 18" GeForce RTX 5080 Laptop GPU - Intel Core Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (100th percentile) 100th
- Strong port (99th percentile) 98th
- Strong cpu (97th percentile) 98th
- Strong gpu (94th percentile) 98th
Cons
- Below average compact (1th percentile) 1th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 285HX |
| Cores | 24 |
| Frequency | 2.5 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5080 |
| Type | discrete |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 4 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 18" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel | Mini-LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 3.6 kg / 7.9 lbs |
| Battery | 99 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | MSI Raider MSI - 18" GeForce RTX 5080 Laptop GPU - Intel Core | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Lenovo Legion Pro 5i Gen 10 Intel Laptop, | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 285HX | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 255HX | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 16 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 4096 | 4096 | 1000 | 1024 | 2048 | 2048 |
| Screen | 18" 3840x2400 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 3.6 | 1.5 | 1.6 | 0.5 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | 99 | 72 | - | 80 | - | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |