Dell Dell - Desktop - Intel Core Ultra 5 225 2025 - 16GB Memory - 1TB Storage - Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 10 |
| Frequency | 3.3 GHz |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Weight | 2.5 kg / 5.4 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 8 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Dell Dell - Desktop - Intel Core Ultra 5 225 2025 - 16GB Memory - 1TB Storage - Black | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | Dell Aurora Dell Alienware Aurora Gaming Desktop | Lenovo Legion Tower Lenovo Legion Tower 5i Desktop Computer | Acer Nitro Acer Nitro 60 Desktop Computer | Asus ASUS Republic of Gamers NUC NUC15JNK Mini Desktop |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 5 Series 2 225 | Intel Core Ultra 7 265K | Intel Core Ultra 9 285K | Intel Core Ultra 7 265F | AMD Ryzen 9 7900 | Intel Core Ultra 9 275HX |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 32 | 64 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 2048 | 2048 | 2048 | 2048 | 1024 |
| GPU | Intel UHD Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Form Factor | - | Desktop | Desktop | Tower | Desktop | Mini |
| Psu W | - | 850 | - | 850 | 850 | 330 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |