Lenovo ThinkBook 16 Business Laptop: 16" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (99th percentile) 99th
- Strong ram (98th percentile) 99th
- Strong reliability (75th percentile) 77th
- Strong cpu (71th percentile) 75th
Cons
- Below average compact (7th percentile) 6th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core 7 240H |
| Cores | 10 |
| Frequency | 2.5 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 64 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 8 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 3.2 kg / 7.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |