NVIDIA STORMCRAFT Sirius AI Gaming Desktop - Intel i7 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 14700F |
| Cores | 1 |
| Frequency | 2.1 GHz |
| L3 Cache | 33 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Tower |
| Weight | 11.8 kg / 26.0 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Ethernet |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | NVIDIA STORMCRAFT Sirius AI Gaming Desktop - Intel i7 | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i7 14700F | Intel Core Ultra 7 265K | ARM | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 9 285K | Apple M3 Ultra |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 128 | 32 | 64 | 96 |
| Storage (GB) | 2048 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Apple M3 Ultra 60-core |
| Form Factor | Tower | Desktop | Mini | Tower | Tower | - |
| Psu W | - | 850 | 240 | 750 | - | - |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS |