ASUS 13.3" Nano Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 16 |
| Frequency | 3.0 GHz |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 8060S |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 64 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 13.3" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
Connectivity
| USB-C Ports | 2 |
| USB Ports | 3 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.1 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS 13.3" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 83F50019US | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI Max Series AI Max+ 395 | Apple M5 | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 64 | 32 | 64 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 4096 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 13.3" 2880x1800 | 14.2" 3024x1964 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Radeon 8060S | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.5 | 2.7 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | 99 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS 13.3" | 99.3 | 80.7 | 99 | 98.5 | 93 | 91.7 | 72.1 | 56 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.8 | 20.4 | 77.2 | 90.5 | 96.8 | 73.7 | 98.6 | 95.1 |
| Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 Compare | 96.7 | 91.7 | 98.8 | 83.9 | 93.2 | 6.9 | 95.1 | 76 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 68.8 | 66.3 | 86.7 | 90.5 | 93.4 | 85.3 | 72.1 | 76 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.6 | 66.3 | 86.7 | 98.3 | 90.5 | 95.5 | 72.1 | 56 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95 | 41.6 | 86.7 | 94.7 | 81 | 87.4 | 72.1 | 76 |