Lenovo LOQ 15.6" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong reliability (75th percentile) 91th
- Strong cpu (70th percentile) 78th
- Strong gpu (68th percentile) 76th
- Strong port (67th percentile) 74th
Cons
- Below average compact (35th percentile) 25th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i5 13450HX |
| Cores | 10 |
| Frequency | 2.4 GHz |
| L3 Cache | 20 MB |
Graphics
| GPU | RTX 3050 |
| Type | discrete |
| VRAM | 4 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
Connectivity
| HDMI | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
Physical
| Weight | 2.4 kg / 5.2 lbs |
| Battery | 60 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo LOQ 15.6" | Apple ThinkPad Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Laptop | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft 15" Surface Laptop Copilot+ PC (7th |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i5 13450HX | Intel Core Ultra 7 255U | Intel Core Ultra 9 Series 2 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 | 1024 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 14" 3024x1964 | 14" 1920x1200 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 15" 2496x1664 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 | Apple Intel Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.4 | 1.1 | 1.3 | 1.2 | 1 | 1.7 |
| Battery (Wh) | 60 | 57 | 75 | - | - | 66 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo LOQ 15.6" | 78.1 | 74.1 | 60.7 | 69.9 | 69.5 | 25.3 | 58.9 | 67.3 | 76 | 91 |
| Apple ThinkPad 14" X1 Carbon Gen 13 Compare | 3.7 | 58.3 | 71.7 | 97.5 | 91.2 | 88.3 | 95.1 | 91.9 | 95.1 | 99.4 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 89.1 | 66.4 | 94 | 99.2 | 75.9 | 84.8 | 72.1 | 81.3 | 56 | 97.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 68.8 | 66.4 | 86.8 | 90.6 | 93.5 | 85.3 | 72.1 | 78.2 | 76 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.6 | 66.4 | 86.8 | 98.3 | 90.5 | 95.5 | 72.1 | 91.9 | 56 | 88 |
| Microsoft Surface Laptop 15" Compare | 98.5 | 41.9 | 86.8 | 96.8 | 86.2 | 54 | 84.6 | 67.3 | 76 | 99.4 |