Lenovo Yoga 7 2-in-1 14" 2K Seashell 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (81th percentile) 100th
- Strong reliability (75th percentile) 97th
- Strong screen (70th percentile) 92th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Cores | 6 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | 840 |
| Type | discrete |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 600 nits |
Connectivity
| USB-C Ports | 2 |
| USB Ports | 3 |
| Thunderbolt | DisplayPort 2.1 |
| HDMI | 1x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.1 lbs |
| Battery | 70 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo Yoga 7 2-in-1 14" 2K | Apple MacBook Pro 14-inch MacBook Pro - Apple M5 chip with 10-core | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 | Apple M5 | Intel Core Ultra 9 Series 2 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 1920x1200 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Radeon 840 | Apple M4 GPU | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.6 | 1.3 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 70 | 72 | 75 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo Yoga 7 2-in-1 14" 2K | 60 | 61.8 | 71.7 | 99.5 | 76.1 | 80 | 49.1 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |
| Apple MacBook Pro 14-inch M5 chip Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 84.1 | 96.9 | 70.5 | 72.3 | 83.6 | 94.8 | 98.5 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 89.2 | 66.6 | 94.1 | 99.3 | 75.6 | 84.5 | 72.3 | 81.3 | 55.8 | 97.4 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.7 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.4 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 91.9 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95 | 42 | 86.9 | 94.8 | 81.2 | 87 | 72.3 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |