Acer Aspire Go 15 AI Ready Laptop | 15.6" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (68th percentile) 95th
Cons
- Below average storage (8th percentile) 9th
- Below average reliability (8th percentile) 14th
- Below average ram (18th percentile) 27th
- Below average port (21th percentile) 30th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | 1.9 GHz intel_core_3 |
| Cores | 8 |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 8 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.7 kg / 3.8 lbs |
| OS | Windows 11 S |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Acer Aspire Go 15 AI Ready Laptop | 15.6" | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga 7 2-in-1 - Copilot+ PC - 14" 2K OLED | Apple MacBook Air Apple 13" MacBook Air (M4, Sky Blue) | Microsoft Surface Laptop Microsoft 13.8" Surface Laptop Copilot+ PC (7th | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | 1.9 GHz intel_core_3 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | AMD Ryzen AI 7 350 | Apple M4 | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 | Intel Core Ultra 7 Series 2 |
| RAM (GB) | 8 | 32 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Storage (GB) | 128 | 1000 | 1000 | 512 | 1024 | 512 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 14" 2880x1800 | 14" 1920x1200 | 13.6" 2560x1664 | 13.8" 2304x1536 | 14" 1920x1200 |
| GPU | Intel Graphics | Intel Arc Graphics | AMD Radeon 860 | Apple (10-Core) | Qualcomm X1 | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 S | Windows 11 Home | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.7 | 1.2 | 1.4 | 1.2 | 1.3 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | - | 70 | 53 | 54 | 75 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acer Aspire Go 15 AI Ready Laptop | 15.6" | 76.5 | 58.5 | 29.5 | 27 | 47.1 | 47.9 | 14.2 | 50 | 9.1 | 94.6 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.7 | 86.9 | 90.5 | 93.5 | 84.9 | 72.4 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| Lenovo Yoga 7 2-in-1 14" 2K Compare | 76.5 | 63.1 | 71.8 | 99.5 | 76.1 | 79.9 | 72.4 | 78.2 | 75.6 | 99.4 |
| Apple MacBook Air 13" Compare | 75.1 | 20.6 | 44.1 | 74.8 | 85.3 | 89.4 | 59.2 | 67.3 | 94.8 | 99.4 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" Compare | 98.6 | 42 | 60.9 | 95.8 | 81.2 | 87.1 | 84.7 | 50 | 75.6 | 99.4 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 86 | 66.7 | 71.6 | 99.3 | 75.6 | 84.5 | 49.1 | 67.3 | 55.7 | 98 |