Intel 15.6" Window 11 Pro 2026 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
- Below average reliability (3th percentile) 4th
- Below average screen (16th percentile) 27th
- Below average port (21th percentile) 27th
- Below average ram (32th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 7 5700U |
| Cores | 1 |
| Frequency | 1.8 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | Vega 8 |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Intel 15.6" Window 11 Pro | Apple MacBook Pro 14-inch MacBook Pro - Apple M5 chip with 10-core | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | ASUS ProArt ASUS - ProArt PX13 13" 3K OLED Touch Screen Laptop | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 7 5700U | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 258V | AMD Ryzen AI 9 HX 370 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 16 | 16 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 14.2" 3024x1964 | 14" 3840x2400 | 13.3" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | AMD Vega 8 | Apple M4 GPU | Intel Arc Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.6 | 1.2 | 1.4 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | - | 72 | 75 | 73 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intel 15.6" Window 11 Pro | 50.1 | 54.1 | 44.1 | 27 | 27.3 | 52.2 | 72.4 | 56.9 | 3.5 | 91.4 |
| Apple MacBook Pro 14-inch M5 chip Compare | 82.9 | 20.6 | 44.1 | 83.9 | 96.9 | 70.4 | 72.4 | 91.9 | 94.8 | 98.5 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.5 | 99.9 | 84.7 | 72.4 | 84.7 | 75.6 | 90.3 |
| ASUS ProArt PX13 13" 3K Compare | 87.2 | 77.3 | 94.2 | 93.6 | 93.1 | 91.6 | 72.4 | 56.9 | 55.7 | 94.6 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.5 | 93.5 | 84.9 | 72.4 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.4 | 91.9 | 55.7 | 88.1 |