Intel 15.6" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (100th percentile) 100th
Cons
- Below average reliability (3th percentile) 4th
- Below average screen (16th percentile) 21th
- Below average gpu (18th percentile) 23th
- Below average cpu (27th percentile) 27th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 11375H |
| Cores | 4 |
| Frequency | 3.3 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Iris Xe Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 512 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 4 |
Physical
| Weight | 1.8 kg / 4.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Intel 15.6" | Apple MacBook Air Apple 13" MacBook Air (M4, Sky Blue) | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | Microsoft Surface Laptop Microsoft 15" Surface Laptop Copilot+ PC (7th |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i7 11375H | Apple M4 | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 9 Series 2 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| RAM (GB) | 512 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 512 | 1000 | 1000 | 1000 | 1024 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 13.6" 2560x1664 | 14" 3840x2400 | 14" 1920x1200 | 14" 2880x1800 | 15" 2496x1664 |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics | Apple M4 10-core | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS Sequoia 15.1 | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.8 | 1.2 | 1.2 | 1.3 | 1.2 | 1.7 |
| Battery (Wh) | - | 53 | 75 | 75 | - | 66 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intel 15.6" | 40.4 | 20.5 | 99.8 | 49.8 | 27.3 | 46.2 | 48.8 | 3.5 | 22.8 |
| Apple MacBook Air 13" Compare | 74.9 | 20.5 | 68.3 | 93.7 | 85.3 | 90.3 | 48.8 | 95.1 | 99.4 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.6 | 66.4 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 85.1 | 72.1 | 76 | 90.2 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 89.1 | 66.4 | 94 | 99.2 | 75.9 | 84.8 | 72.1 | 56 | 97.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 68.8 | 66.4 | 86.8 | 90.6 | 93.5 | 85.3 | 72.1 | 76 | 96.5 |
| Microsoft Surface Laptop 15" Compare | 98.5 | 41.9 | 86.8 | 96.8 | 86.2 | 54 | 84.6 | 76 | 99.4 |