Dell DECT1250-5067BLK-PUS Black 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 5 225 |
| Cores | 10 |
| Frequency | 3.3 GHz |
| L3 Cache | 20 MB |
Graphics
| GPU | UHD Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Desktop |
| PSU | 180 |
| Weight | 6.4 kg / 14.1 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 8 |
| HDMI | 1x HDMI |
| DisplayPort | 1x DisplayPort |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Dell DECT1250-5067BLK-PUS | HP OmniDesk HP - OmniDesk Desktop - Intel Core Ultra 7 265F | Lenovo ThinkCentre Lenovo ThinkCentre M70q Gen 5 12TD001SUS Desktop | MSI Codex MSI Gaming Desktop PC Codex Z2 A8NVL-484US AMD | iBUYPOWER iBUYPOWER - Slate Gaming Desktop PC - Intel Core | GMKtec Mini PC GMKtec Gaming PC AMD Ryzen 9 8945HS(8C/16T, Up to |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 5 225 | Intel Core Ultra 7 265F | Intel Core i7 | AMD Ryzen 7 8700F | Intel Core i7 14700F | AMD Ryzen 9 8945HS |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 16 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 1024 | 1000 | 2048 | 1000 | 2048 |
| GPU | Intel UHD Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 | Intel UHD Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 5060 | AMD Radeon Graphics 780M |
| Form Factor | Desktop | Desktop | Mini | Desktop | Desktop | Mini |
| Psu W | 180 | 400 | 135 | 650 | 600 | 120 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Pro |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dell DECT1250-5067BLK-PUS | 69.1 | 32.8 | 59.6 | 96.8 | 59.3 | 71.9 | 98.4 |
| HP OmniDesk OmniDesk Compare | 87.5 | 69.9 | 88.5 | 99.6 | 66.1 | 71.9 | 97.6 |
| Lenovo ThinkCentre M70q Gen 5 Compare | 72 | 32.8 | 86.3 | 94.9 | 59.3 | 71.9 | 86.2 |
| MSI Codex Z2 Gaming Compare | 71.3 | 69.9 | 61.5 | 98.6 | 93.1 | 41.2 | 87.9 |
| iBUYPOWER Slate Gaming Compare | 83.9 | 69.9 | 84.5 | 98.1 | 59.3 | 30.6 | 99.1 |
| GMKtec Mini PC GMKtec Compare | 69.7 | 86.2 | 88.5 | 74.7 | 93.1 | 13.1 | 96.6 |