Skytech Gaming Azure 3 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i5 14400F |
| Cores | 10 |
| Frequency | 2.5 GHz |
| L3 Cache | 20 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | Tower |
| PSU | 650 |
| Weight | 13.7 kg / 30.2 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 5 |
System
| OS | Windows 11, Windows 11 Home |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Skytech Gaming Azure 3 | Dell Alienware Dell Alienware Aurora Gaming Desktop | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI Aegis MSI Gaming Desktop PC Aegis RS2 AI A2NVP7-1480US | Lenovo Legion Lenovo Legion T5 Gen 8 Gaming Tower Desktop, 13th | ASUS ROG ROG NUC (2025) Gaming Mini PC with Intel Core |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i5 14400F | Intel Core Ultra 9 285K | Intel Core Ultra 7 265K | Intel Core Ultra 7 | Intel Core i7 13700F | Intel Core Ultra 9 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 64 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 2048 | 2048 | 2048 | 2048 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 4070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Form Factor | Tower | Desktop | Desktop | Desktop | Tower | Mini |
| Psu W | 650 | 1000 | 850 | 750 | - | 330 |
| OS | Windows 11, Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skytech Gaming Azure 3 | 62.7 | 69.9 | 86.3 | 16.9 | 66.1 | 30.5 | 88.6 |
| Dell Alienware Aurora Gaming Compare | 97.8 | 87.8 | 86.3 | 99.4 | 93 | 71.8 | 93.7 |
| HP OMEN 45L Gaming Compare | 96.5 | 87.8 | 79.6 | 80.4 | 93 | 71.8 | 99.8 |
| MSI Aegis Gaming Desktop PC RS2 AI Compare | 96.5 | 80.9 | 91.3 | 99.8 | 93 | 41.1 | 78.2 |
| Lenovo Legion T5 Gen 8 Gaming Tower Compare | 78.2 | 78.3 | 97.5 | 45.2 | 87.6 | 71.8 | 91.5 |
| ASUS ROG NUC Gaming Compare | 92.2 | 87.8 | 79.6 | 86.1 | 93 | 41.1 | 89.7 |