Lenovo LOQ 15 Series 15.6" LOQ Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong gpu (78th percentile) 84th
- Strong storage (78th percentile) 79th
- Strong reliability (75th percentile) 78th
- Strong cpu (72th percentile) 75th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 7 250 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3.3 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5050 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 300 nits |
Connectivity
| HDMI | HDMI ™ 2.1 (supports resolution up to 4K@60Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 2.3 kg / 5.1 lbs |
| Battery | 60 Wh |
| OS | Windows 11 Home |